9 – Oxyopidae

čeľaď: OXYOPIDAE – pastrehúňovité

 

Rozloženie očí o pároch do 4 od seba približne rovnako vzdialených radov. Oči predného páru sú najmenšie a zhora neviditeľné, 2. pár očí je oxyopidae-04najväčší a 3. pár najviac vzdialený. Podobajú sa na druhy čeľade Lycosidae, no typickým rozdielom je už spomínané postavenie očí. Na území Slovenska zistené tri vzácne druhy rodu Oxyopes, najskôr môžeme naraziť na O. ramosus.

 

 

9.01
rod: Oxyopes

 

9.01.01

OXYOPES HETEROPHTHALMUS Latreille 1804 – hl samčeka 2 – 3 mm, samičky 3 – 4 mm. Hl hnedočervená s pozdĺžnym svetlejším pásikom. Hl samičky je dlhšia ako ti.4 + pt.4 páre nôh. Ster hnedé, v strede svetlejšie. Clypeus a chel bez tmavých prúžkov. Nohy hnedé, tmavo prúžkované alebo škvrnité. Samec: bez apofýzy, ti.ped je dlhá a ozbrojená rovnako dlhou plochou, šikmo hore prehnutou a na konci vo 2 špičky vykrojenú apof.

oxyopidae-01

 

9.01.02

OXYOPES LINEATUS Latreille 1806 – hl 2 – 3 mm, žltá až žltozelená, s tromi pozdĺžnymi prúžkami, tvorenými čiernymi šupinkami, stredný prúžok je pozdĺžne rozseknutý. Ster žlté s pozdĺžnou čiernou páskou a postrannými škvrnami. Clypeus s 2 čiernymi prúžkami, ktoré prechádzajú i na prednú plochu chel. Nohy jednofarebné žlté, s veľmi dlhými a početnými tŕňmi. Abd má v strede s tmavou kopijovitou škvrnou siahajúcou k jeho stredu a po stranách s 2 priebežnými prúžkami, boky abd tmavo žíhané, brucho so širokou čiernou páskou. U samcov je abd niekedy celý čierny, iba kopijová škvrna je svetlo lemovaná. Nájdeme ho vo vegetácií teplých stráni a pahorkatín južného Slovenska. Najčastejší v júni a júli.

oxyopidae-02

09.01.03

OXYOPES RAMOSUS (Martini & Goeze 1778) – hl 3 – 3,3 mm, hnedočervená s pozdĺžnym svetlejším pásikom. Ster hnedé, v strede svetlejšie. Clypeus a chel bez tmavých prúžkov. Nohy hnedé, tmavo prúžkované alebo škvrnité. Hl samičiek je kratšia ako dĺžka ti.4 + pat.4 páru nôh. Samček: pt.ped na vonkajšej strane s krátkou tupo kužeľovitou apof, ti.ped krátka s hrbolčekom na vnútornej strane. Jeden z najhojnejších predstaviteľov svojej čeľade. Môžeme ho nájsť pobiehať po rastlinstve najčastejšie na vresu a nízkych boroviciach. Samička svoj kokón nenosí. Prezimujú nedospelé pavúky, ktoré dospievajú v máji. Kokón žltastý, s 30 – 80 vajíčok, pripevnený na vetvičkách vresu, kde ho samička stráži.

oxyopidae-03