8 – Pisauridae

čeľaď: PISAURIDAE – lovčíkovité

fotogaléria

Príbuzná čežadi Lycosidae (tri rady očí 4-2-2). Rozdiel je v postavení očí, majú omnoho širší lichobežník tvorený vonkajšími očami. Oči v druhom rade sú len o málo väčšie, než ostatné. Chlpí na tele sú pierkovité. Ti.ped samca je s apof. Samice nosia kokón v chel a mláďatá žijú mimo tela matky. U nás tri druhy, všetky majú telá väčšie ako 1 cm.

Pisauridae-01

 

 

8.01

rod: Pisaura

Pisauridae-058.01.01

PISAURA MIRABILIS (Clerck 1757) – lovčík hájny, typický predstavitež slnečných lesných stanovíš. Hl 3,5 – 5 mm. Jeho zadoček najširší vpredu (u Lycosidae je najširší v polovičke, či dokonca za polkou bruška). Na chrbtové strane bruška ma nápadnú kresbu v tvare úzkeho dubového listu, ktorá tak ako tón sfarbenia môže byť pomerne dosť variabilná. Samce dospievajú od mája do júna, samice do júla. Chovanie samca pri pitačkách je pozoruhodné. Po naplnení ped spermatom uloví najprv nejakú korisť a zabalí ju do pavučiny. S týmto svadobným darom vyhžadá samičku a ponúkne jej ho tesne pred párením. Po stretnutí si zvedavá samička dar zoberie a zatiaž, čo ho požiera samec zo strany podlezie samicu a zavedie svoj pohlavný orgán do jej epiginy. Párenie trvá aj hodinu, každé zo samčích ped je 1 – 2 krát zavedene do pohlavného otvoru samice. Po oplodnení samec odchádza a často aj so svojím darom. Krátko po oplodnení samica (najčastejšie koniec júna) zhotoví asi 1 cm vežký biely, alebo sivý kokón, ktorý nosí v chel asi 2 týždne. Pred vyliahnutím ho upevní v pavučine umiestnenej na rôznej vegetácií. Mláďatá po opustení kokónu ostávajú s matkou až do najbližšieho zvliekania, kedy sa rozpŕchnu po okolí.

Pisauridae-02

8.02

rod: Dolomedes

U nás výskyt dvoch druhov, vyskytujú sa na vlhkých stanovištiach tečúcich i stojatých vôd.

 

8.02.01

DOLOMEDES FIMBRIATUS (Clerck 1757) – lovčík vodný, vyskytuje sa hlavne u vody, pomerne hojný druh. Telo je hnedo sfarbené a výrazne lemované žltou farbou. Hl 5,5 – 8 mm. Bruško je o niečo tmavšie s nevýrazným lemom. Žltohnedé nohy sú robustné. Za živa má zelenkastý nádych. Dospelí jedinci sa pohybujú v blízkosti vody, i po jej hladine, či dokonca pod hladinou. Ako jeden z mála pavúkov (celkovo bezstavovcov) dokáže uloviť drobného stavovca (malé rybky). Nymfy žijú v korunách kríkov a nižších stromov. Samičky tvoria gužovitý kokón s často viac ako 600 vajíčkami, nosia ho v chel (najčastejšie vidieť v júni). Krátko pred opustením kokónu, ho samičky zavesia na blízku vegetáciu a vôkol vybudujú nepravidelnú sieť, ktorá slúži na ochranu nýmf do doby druhého zvliekania, kedy sa rozpŕchnu po okolí. Niekedy do roka aj dva kokóny (druhý s menším počtom vajíčok). Žijú dva roky, nymfy 2x prezimujú a až potom dospievajú. Rozostúpenie oči v troch radoch, však charakteristicky posledná dvojica má oveža širší rozstup ako dvojica druhá ( 4–2–2).

Pisauridae-03

 

 

8.02.02

DOLOMEDES PLANTARIUS (Clerck 1757) – podobný druh D. fimbriatus. Hl 6 – 9 mm spravidla bez postranných pások, abd bez bielych prúžkov, so svetlými škvrnkami na chrbte. Ti.apof.ped samca bez bazálneho zúbku, s okrajmi rovnobežnými, rozdeleným na konci na 2 lalôčiky, z ktorých spodná (vonkajšia) je kratšia a špicatejšia, horná (vnútorná) je na konci opatrená dvoma drobnými plochými oblými špičkami, viditežnými zo strany. Postranné okraje jamky epig sú len vzadu sklerotizované a tmavé, stredné pozdĺžne políčko jamky je lysé.

Pisauridae-04