Parazitoidi pavúkov – votrelci, ktorí svojej obeti rozpustia telo a vysajú ho ako jupíka

Autor: Stanislav Korenko.

Parazitické osičky zo skupiny Polysphincta group (pre zasvätených je to Hymenoptera, Ichneumonidae, Ephialtini) napádajú výlučne pavúky (Fitton a kol. 1987). Dospelá samička napadne pavúka, dočasne ho paralyzuje a nakladie vajíčko na jeho telo a veselo odletí hľadať ďalšieho pestúna. Pavúk sa v nasledujúcich minútach preberie a celý šťastný, že prežil tento zvláštny útok si žije svoj život ďalej a vajíčka, o pár dní neskôr už larvu, si na svojom povrchu tela nevšíma. Rastúca larva si pomaličky odsáva šťavy z pavúka (hemolymfa), ale iba toľko aby je pestún nebol nejak obmedzovaný. Taký bežný parazitický vzťah ako medzi rodičom a dieťaťom. Pavúk je stále aktívny, snová siete, loví a nie je nijak obmedzovaný. No keď larva parazitickej osičky dospeje do posledného štádia na rozlúčku so svojím pestúnom pavúkom – hostiteľom usporiada slávnostnú večeru. Má to ale jeden háčik!

Video Zábery života čeľustnatky a jej interakcie s parazitickou osičkou Colpomeria carinator (kamera: S. Korenko, hudba: M. Karabin)

Hlavným chodom je totižto samotný pavúk. Aby sa larva úspešne zakuklila a o nejakých 10-15 dní vyletela zo svojho kokónu ako dospelá osička potrebuje dostatok živín na svoju premenu, ktorú jej poskytne práve telo pavúka, ktoré úplne vysaje. Rozloží jeho vnútorné tkanivo všetky orgány a malými otvormi na exoskelete ho vysaje do sucha, do sucha. Potom, napapkaná si snová svoj kokón, kde sa larva metamorfuje na osičku. Tu ale prichádza na problém, že jej bodyguard, ktorý ju nosil a chránil ako seba samého je mŕtvy a nehybná osička je počas zakuklenia ľahký terč pre predátorov a taktiež nemá prostriedky ako sa ochrániť napríklad voči vplyvom počasia. Tak trvalo to asi dlho, kým na to tieto šikovné osičky prišli, ale vypracovali do detailov. Aby sa osička chránila počas nebezpečného obdobia zakuklenia, tak potrebuje bezpečný úkryt, ale ako si ho postaviť, keď je len divne sa pohybujúca larva na tele pavúka. Riešenie sa našlo. Larva osičky v poslednom instare, predtým ako pavúka zabije a vysaje, vypustí do tela pavúka zatiaľ nám neznáme látky, ktoré zmanipulujú chovanie pavúka a ten vybuduje pre larvu osičky bezpečný úkryt. Ako to urobí? Samozrejme použije pavúčie vlákno. Je to predsa pavúk.

Obr. 1 Typická špirálovitá sieť čeľustnatky

Obr. 2 Jednoduchá, ale pevná sieť vytvorená zmanipulovaným pavúkom skladajúca sa z jedného lana spevnená postranným lanom

Rôzne druhy týchto osičiek napádajú rôzne druhy pavúkov, taktiež tieto látky – manipulanti sú druhovo špecifické a pravdepodobne by nemali rovnaký efekt na taxonomicky vzdialené druhy pavúkov. Každá osička má svojho pavúka obľúbenca – hostiteľa a špeciálny LSD kokteil pre jeho zmanipulovanie. Pavúk čeľustnatka Tetragnatha montana (Simon, 1874) býva napadnutá niektorými osičkami rodu Acrodactyla (Colpomeria) ako napríklad Colpomeria carinator Aubert 1965. Čeľustnatka robí typickú kruhovitú sieť, ktorú každý pozná u mnohých ďalších pavúkoch (Obr. 1). No po zmanipulovaní pavúk postaví namiesto jemnej špirálovitej siete, len jedno silné lano, ktoré je pevnejšie viac ako päťdesiat krát (Obr. 2) oproti vláknu, ktoré je použité na jeho pôvodnej sieti. A keď už príde čas, tak sa pavúk zastaví v strede tohto hrubého lana, kde sa „vypne“ a nechá sa skonzumovať larvou. Larva následne prelezie na jej silné vlákno, ktoré pre ňu pavúk spriadol a tam si postaví, pozdĺžne s vláknom, svoj kokón, kde sa zakuklí a za nejaký čas vyletí ako dospelá osička (Korenko a kol. 2015, Video). Zavesená na takomto vysunutom lane je nedostupná pred predátormi, ktorí k nej neprelezú. Sila vlákna a ochrana kokónom jej umožní bezpečne prekonať toto „bezbranné obdobie vývoja“. Človek žasne, ako si príroda poradila. Tiež by som chcel pár ľudí vysať a zakukliť sa.

Zdroj:
Fitton MG, Shaw MR, Austin AD. 1987. The Hymenoptera associated with spiders in Europe. Zoological Journal of Linnean Society 90, 65–93.
Korenko S, Korenková B, Satrapova J, Hamouzová K, Belgers D. 2015. Modification of Tetragnatha montana (Araneae, Tetragnathidae) web architecture induced by larva of the parasitoid Acrodactyla quadrisculpta (Hymenoptera, Ichneumonidae, Polysphincta genus-group). Zoological Studies 54, 40.

Author: korenko

Share This Post On

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *