Kútnik tmavý (Teganaria atrica) najdesivejší pavúk v domácnosti

Autor: Stanislav Korenko.

Kútnik tmavý, pokoutník nálevkovitý, latinským menom Teganaria atrica (Clerck, 1757) často krát vydesí človeka v domácnosti, keď mu prebehne po koberci alebo sa objaví uväznený vo vani. Predovšetkým v jarnom období sa objaví v ľudských príbytkoch a často spôsobuje rozruch a paniku. Tento, na pomery strednej Európy veľký pavúk s veľkosťou tela u samice cez 1.5 cm, s nohami 3 a viac cm (Kůrka a kol. 2015, Nentwig a kol. 2015) vyzerá pomerne desivo a nebezpečne, no skutočnosť je iná. Ide o neškodného pavúka, ktorý je v podstate stálym obyvateľom väčšiny ľudských stavieb. Napriek svojej veľkosti býva väčšinu roka neviditeľný, pretože preferuje tmavé miesta budov ako sú pivnice, kotolne a rôzne obkladové priestory. Na týchto miestach človek veľmi nebáda čo obsahuje veľká sieť zavesená v rohu miestnosti. Od rohovej siete je odvodený aj jeho slovenský, či český názov. Je to druh, ktorý väčšinu života strávi na svojej rohovej sieti, kde loví nám často nepríjemný hmyz. No predovšetkým v jarnom období, ale i na jeseň mám veľa dotazov od vystrašených spoluobčanov, ktorým tento druh pobieha v domácnosti, často vo veľkom množstve. Väčšinou sa jedná o samcov, ktorí na jar vyhľadávajú samice za účelom párenia, ale i samica sa občas rozhodne poprechádzať, alebo sa jedná o migráciu z domu suseda, kde sa pavúkovi prestalo páčiť a presunie sa o dom ďalej.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zbaviť sa ho, nie je jednoduché, i keď vymetiete všetky tmavé miesta v domácnosti, stále sa môžu objaviť jedince, ktoré k vám zavítajú z okolitých budov. Navrhujem zmieriť sa s ich prítomnosťou a poctivo ich chytať a hádzať cez plot k susedovi. Ten sa hnevať nemusí, je veľká šanca, že sa k vám vráti a opäť sa budete musieť prikradnúť k susedovmu plotu a proces zopakovať. Hlavne nech vás nevidí!
Z ďalších veľkých kútnikov, ktoré sa vyskytujú v ľudských obydliach môžeme najskôr objaviť ešte o niečo väčší druh Tegenaria parietina, ktorý by sme podľa českého názvoslovia mohli v slovenčine nazvať kútnik stenový (z českého pokoutník zední). Slovenské názvoslovie proste nemáme. V Anglicku má tento „obor“ prezívku „Cardinal spider“ je to myslím v spojitosti s nejakým príbehom, že vydesil cirkevného úradníka – kardinála. Tak tento kútnik je ešte väčší ako kútnik tmavý a môže dosahovať až 12-14 cm (dĺžka tela aj s končatinami). Tegenaria parietina je ale v našich končinách vzácna, nikdy som sa s ňou v strednej Európe nestretol, mal som ju v ruke iba pri návšteve Anglicka, takže sa jej tam asi páči. T. parietina je v slovenskom zozname pavúkov ale sú to hádam roky, či desaťročia čo ho niekto videl.
Zaujímavý je ešte príbeh príbuzného kútnika domového – Tegenaria domestica, ktorý je podstatne menší ako predošlé spomínane dva druhy. Tento druh bol, čo mi pamäť siaha, najčastejším pavúkom v každej domácnosti, no situácia sa zmenila, keď v poslednom období takmer vymizol. Príčinou by mohol byť ďalší častý „domáci“ pavúk trasavka Pholcus phalangioides s nápadne dlhými nohami, podobnými ako u koscov. Tento invázny druh žije na sieti a preferuje ľudské obydlia. Zaujímavé je, že ide o arachnofága, požiera aj iné pavúky a pravdepodobne si pochutnáva aj na „našich starých dobrých“ Tegenariach. Toto tvrdenie nie je overené vedeckou štúdiou, ale pozorovaním sa predpokladá, že stratu nášho kútnika domového mohol spôsobiť práve invázna trasavka, ktorá je taktiež pre človeka neškodná.
Záverom opakujem, sú to všetko neškodné druhy a nie je potrebné ich telíčka transformovať na dvojrozmerný obrázky nalepené na podlahe alebo stene.

Zdroje:
Kůrka A, Řezáč M, Macek R, Dolanský J. 2015. Pavouci České republiky. Academia, Praha.
Nentwig W, Blick T, Gloor D, Hänggi A, Kropf C. 2015. Spiders of Europe. www.araneae.unibe.ch. Version 2015-03-03.

Author: korenko

Share This Post On

26 komentárov

 1. Tento článok mi aspoň z časti pomohol k môjmu súčasnému stavu v byte, no stále nie som si istý, nikdy predtým som niečo také nezažil, zrazu sa objavili desiatky pavúkov v celom byte, steny potiahnuté pavučinami, kde sa pozriem v rohoch pavúk, odstránil som ich už aspoň 30, sú dlhonohé podobné koscom.Neviem, či ide o toho trasavka, alebo kútnika. Z minulosti si pamätám len hrubé čierne pavúky úplne v rohu, kde sa stretajú dve steny a strop,až som sa čudoval, čo tam môže chytiť za korisť, ale toto je po celom byte, v rohoch, pod parapetou, pod skriňou, telo malé a nohy niekoíko centimetrove.

  Post a Reply
  • Pavúkov sa z jedného páru hromadí množstvo, ak je to v pivnici, tak si to tam nechaj, muchy, osi, sršne majú po pci. Ja som pestovateľ pavúkov na voľno, mám to v dome a nevadí mi to. Iba žena a matka mi to vyhdadzujú z poschodia na zem, a tak si žijú v pivnici.

   Post a Reply
   • Kokón samice môže obsahovať až stovky vajíčok, čo znamená stovky malých pavúkov. Záleží na druhu pavúka.

    Len pekné zážitky s pavúkmi praje

    Stano K.

    Post a Reply
  • Pozdravujem Vás,
   tak mne sa to zdá, že to skôr bude nejaký kútnik. Trasavku by ste myslím rýchlo odlíšíli od ostatných pavúkov. Samica môže mať v kokóne na desiatky, u niektorých druhov na stovky mláďat, takže ak je u Vás pekne, tak sa im tam môže dariť. Doporučujem, vydrťať to mechanicky odstraňovať a malo by sa to zlepšiť. Problém je ak tie pavúky chodia z nejakého okolia, kde Vy už nemôžete zasiahnúť.

   Post a Reply
 2. Dobrý deň.
  Pred pár rokmi som robila upratovačku v jednom bytovom vchode v Petržalke. Bol to ten takzvaný „čínsky múr“ dole tmavé, vlhké chodby, pivnice. Raz ma vydesil mega pavúk. Som z dediny, na obrovské križiaky a kútniky som zvyknutá, ale toto bolo „hovado“ :). Myslela som si, ža sa jedná o kútnika domového, ale ten je menší, tmavší a hlavne robustnejší. Tento mal telo stavbou veľmi podobné kútnikovi domovému, ale: bol stíhlejší, mal oveľa svetlejšie hnedú farbu, vzorkovanú na zadočku a chrbáte (farba vlašský orech). Mal nohy v pomere k telu dlhšie ako klasiký kútnik. Telo mal asi 1,5cm max 1,8 cm, plus nohy priemer asi 6cm. Nielen telo, ale aj nohy mal svetlo sfarbené. Keď vybehol, najprv som si myslela, že to niekomu ušla nejaká tarantula, alebo iná pliaga :). Tento by tách našich križiakov z kurína a kadibudky na záhrade- volali sme ich Maxo, Maxovia 🙂 mal ako predjedlo :). Vtedy som aj pochopila, prečo v tomto vchode nemajú myši :D.

  Post a Reply
  • Zdravím,
   nemohlo by ísť o metu temnostnú – Meta menardi ? Ak to bolo v nejakých pivničných priestoroch a bolo to veľké, tak najskor tento druh. Je to sieťový pavúk, ale kľudne ho nájdete ako lezie sem tam. Pozrite si obrázky na internete, kľudne na pavuky.sk pod čeľaďou čeľustnatky, kde by mal byť aj obrázok.
   len pekné zážitky s pavúkmi praje

   Stano K.

   Post a Reply
  • Tak ešte o niečo väčší druh od T. atrica je T. parietina – tzv. „kútnik stenový“, može mať hlavne dlhšie nohy. V Strednej Európe je skor vzácnejší, ja osobne som ho videl iba v Anglicku. Naozaj to bol pekný macek 🙂

   Post a Reply
   • No podľa opisu to tipujem na pavúka Tegenaria ferrugiea. Tento pavúk dorastá do obdivuhodnej veľkosti a keďže mal tak dlhé nohy tak to tipujem na samčeka, ktorý sa vydal hľadať samičku. Meta menardi to nebude, tá je o dosť menšia a jej stavba tela je odlišná od čelade Agelenidae

    Post a Reply
 3. Tegenaria parietina som našiel doma ale neviem ako sem pridať foto cez smartphone?
  🙁

  Post a Reply
  • Pozdravujem Vás,
   no to neviem ani ja 🙂 Ale opýtam sa, a keďzistím, tak dám vedieť.

   S pozdravom
   sk.
   PS: určite je to T. parietina ? Ta je pomerne vzácna, ja som ju videl iba v Británii. Nemože to byť skor Tegenaria atrica ? Samica je masívnejšia, ale veľká. NO samec má podstatne dlhšie nohy, mohol by sa zameniť s T. parietina. Ak chcete možete mi ho chitiť a poslať, ja sa na to pozriem a určíme to.
   http://pavuky.eu/2015/03/22/kutnik-tmavy/

   Post a Reply
   • Dobry den prajem, nasla som v posteli pavúka, cely čierny , veľkosť asi 2,5 cm. Aky druh to moze byt? Dakujem

    Post a Reply
    • Pozdravuje Vás,
     tak najskôr to bude kútnik tmavý – Tegenaria atrica, ktorý je častý v tmavých častiach domácnosti, telo cca 1,5 cm a s nohami aj 5 cm a viac. Alebo, može isť o pavúka Amaurobius ferox, ale ten sa skor drží v tých pivniciach a tmavých a chladnejších miestach. No pri svojich túklach môže zablúdiť hocikde. Chcelo by to vidieť aspoň fotku.

     len pekné zážitky s pavúkmi praje Stano K.

     Post a Reply
   • Tegenaria parientina je svetlejšia, do žltosiva a jej nohy lemujú charakteristické tmavé krúžky, ktoré ju odlišujú od rodu Eratigena. Najskôr ste si to mohli pomýliť s T.domestica alebo Tegenaria ferrugiea. Sú dosť podobné

    Post a Reply
 4. Dakujem pekne za odpoved, fotku som nestihla, potrebujem sa ho zbaviť . Bol velmi rýchly, utiekol a neviem ho nájsť. Mam pocit, ze ma útočisko v ratanovej posteli . Asi sme si ho priniesli z Viedne, ta postel bola v byte, ktoré slúži ako sklad. Ako je možné sa ho zbaviť? Dufam , ze nie je nebezpečný, mam dve male deti- 4 roky a 1 mesačný chlapček. Bol taky lesklý a čisto čierny. Skôr by som podľa foto na nete súdila na ten druhy druh. Taky tučnejší sa mi zdal. Dakujem za odpoved

  Post a Reply
  • Rýchlo liezol? Tak to by mohla byť kľudne najaká skálovka (čeľaď Gnaphosidae), ale ťažko takto povedať. Ak ho chytíte tak môžete poslať fotku. Neobával by som sa ho, najskor už ho nikdy neuvidíte, niekde preležie a vylezie. Všeobecne naše pavúky nie sú pre človeka nebezpečné, ale na hranie pre deti to nie je.

   tak držím palce s lovom

   s pozdravom
   sk

   Post a Reply
   • To mi odľahlo, hlavne nech nie je nebezpečný, a nech si žije v pokoji, len nie v našej posteli. Podobneho sme našli vo vani, ked sme ten dom na Sk prerabali minuly rok. Dcéra si ho vtedy dala do pohára a mala zvieratko, kŕmila ho mravcami. Tento zmizol v konštrukcii postele, cele som to prehľadala, nikde som ho nenašla. Dakujem za odpoved.

    Post a Reply
    • Gnaphosidae kľudne, najskôr zelotes alebo scotophaeus. Môže to byť ešte Amaurobius alebo segestria

     Post a Reply
 5. Dobrý. Chcem sa spýtať existuje niečo cim sa dá zabrániť týmto spinavcom aby mi liezli do domu ? Keď sme sa nasťahovali našli sme tu hlavne v pivnici a iných tmavých miestach pavúkov veľkých takmer ako rozprestreta ruka( asi už mali svoj vek) a v pivnici sa objavujú často takže čo bývame v dome 2 roky bola som tam asi 5 krat vždy len po tom co pošlem niekoho ich tam vyzabijat kedysi som sa bála aj maličkých pavúkov no odkedy bývame tu tak sú toto moji uhlavni nepriatelia ale vždy sa veľmi zlaknem keď ich najdem .. Napr. zrazu vojdem do miestnosti a nad vchodovymi dverami si tam hovie veľký ako dlaň a ja musím ísť zadným vchodom do obchodu …alebo si to zaparkuje do mojich ciziem…niekde som čítala že pavúky nemajú radi citrusi je to pravda ? Ak sa potrie prah a zárubne citrónom tak že sa tomu budú vyhýbať ? Máme už na oknách sieťky takže trochu sa to zlepšilo ….ale keď sa vonku kosi tráva tak tie mini pavucie mrchy len lietajú jak mravce a utekajú sa skovat do každej skarky a keď sme mali bazén nafúknutý teraz cez leto boli tam samé malé pavúky čo sa tam vyhrievali…už ich mám plné zuby mi to pripadá že sme sa presťahovali do nejaké hniezda pavúkov …už som zrušila za tie 2 roky toľko guličiek (baby pavuky) na pavucinach aby to tu nebolo jak v horor house …..a ešte sa tu a tam objavk aj pavúk ktorý má guľaté bruško ako lopticka a keď ho primackli len to nechjtne chruplo …viete mi prosím poradiť ako sa dajú pavúky eliminovať ? Možno nejakých prirodzených predátorov? Nejaké látky ktoré sa im nepáčia ….nikde neviem nájsť niečo z tejto oblasti …uz ma nebavi sa len obzerat kde zas neco je pretozpavuciny chvilu chodím s vysávačom a likviduje pavuciny

  Ďakujem za odpoved

  Post a Reply
 6. Mam pivnicu plnu premnozenych pavukov. Ccca 20/m2. Uz tam radsej ani nechodim. Od najmensich po 15-20 cm. Asi 7 druhov. Nic nepomaha. Ako sa ich zbavit? Vopred dakujem. Su ich tam stovky…

  Post a Reply
  • Tak ťažko povedať čo urobiť. Ja by som pivnicu vypratal, vymaloval, a potom sledoval, či sa vracajú. Problém je, že pavúky sú proste všade, tak to naša maminka príroda zariadila 🙂 Samozrejme do baráku by nám teda nemuseli liezť. Našťastie tie naše nie sú pre človeka nebezpečné. Samozrejme občas je opisované nejaké to uhryznutie, ale len za jedinečných okolností, u niektorých druhov. Prečo majú radi pivnice? Je tam stabilnejšía klíma, a hlavne je tam hodne potravy. Tú tvorí iný hmyz, pre človeka často nepríjemnejší, takže pavúci mán tu pivnicu vlastne chránia. No chápem, že ak dostanete do tváre pavučinu, dvere nejdú otvoriť lebo sú zapradené pavúčim vláknom, a po nohe Vám prebehne veľký „tarantula-zabiják“, tak je to dosť nepríjemné a každý by sa ich chel zbavit 🙂 Takže určite vyskúšať to tam vypratať, a sledovať kde sa objavia a zamedziť im prístup, napríklad sieťky do okien atď. Problém je ak je v okolí iný zdroj, kde sa im darí a proste sa z toho zdroja k Vám veľmi rýchlo šíria. Chcemikálie by som osobne neriešil, po odoznení, by sa aj tak vrátili, a nikdy neviete, čo za podivné chemické reziduá Vám ostanú v pivnici. Odporúčam predsa len tú metlu a vápno.

   Len pekné zážitky s pavúkmi praje

   Stano K.

   Post a Reply
 7. Dobrý deň, nám pobehujú po dome takí tmavý, mäsití, veľký cca 3 cm „krásavci“, pre mňa arachnofobika nič-moc. Ako sme sa nasťahovali pred rokom a pol (novostavba), vtedy sme ich mali dosť, som sa bála aj chodiť bosá, aby som na neho náhodou neskočila, lebo sme ich vždy videli na zemi, nikdy nie na stene. Viem, že sa skrýval jeden aj v lište popri stene, keď sme ešte nemali koncovku, som tam zasvietila lampášom a vyliezol za svetlom, zvedavý 😀 potom dlho sme žiadneho nevideli, tak sme si mysleli že asi už sme sa všetkých zbavili, a včera som narazila na dvoch. Niekde ešte nemáme sokle , tak ma napadlo, či nemôžu byť aj pod dlažbou a medzierkou medzi stenou a dlažbou vychádzajú. Mám aj foto, včera som ho cvakla, ale nedá sa mi tu vložiť.

  Post a Reply
 8. Skvely clanok, dokonca vtipne napisany 🙂 Vyhladav informacie o tychto pavukoch, kedze u nas doma sa ich vyskytuje velke mnozstvo a susedka tvrdi ze su jedovate. Nemam vedomost o tom ze by na uzemi SR a CR zili jedovate druhy. My neskodne pavuky v ziadnom pripade nezabijame, ani nevyhadzujeme, preferujeme zi a nechaj zit. Navyse mat ich v blizkosti velmi pomaha zbavit sa fobie z pavukov, kedze si Vas mozog casom zafixuje ze nemusite kricat ani sa bat ak pavuka len zbadate. Su uzastne aj na pozorovanie. Zaujimalo by ma ale, ziju v paroch? Na niektorych rohovych sietach su po dvoch. Dakujem 🙂

  Post a Reply
  • Zdravím, tak len k tým párom. U niektorých druhoch je známy kanibalizmus, kedy samica po (niekedy pred) párením zožerie samca. No existuje aj tzv. reverzný kanibalizmus, ale kedy samci požierajú, ale iba staré a nevhodné samice 🙂 Teda, z pohľadu človeka je to asi drastické 🙂 Proste príroda, takto si to zariadila 🙂 Ale iné druhy žijú dokonca aj v „pároch“, kedy samec može prebývať so samicou v jednom „hniezde“, či na sieti. Majú také obdobie „romantiky“

   Post a Reply
  • Dobrý deň, na území ČR ŽIJÚ jedovaté pavúky, keďže všetky pavúky (až na čeľaď uloboridae) majú vyvinuté jedové žľazy, ktorými paralyzujú korisť a nepriateľa. Eratigena atrica (kútnik) nie je nebezpečná pre človeka, aj keď jej uhryznutie bolí a môže prenášať infekcie. V ČR nežijú jedovatejšie pavúky ako osa a sršeň. Najbolestivejšie uhryznutie majú: Eresus sp., Cheiracanthium sp., Eratigena agrestis, Atypus sp. a uhryznutie pavúkom Lycosa singoriensis tiež nie je nič príjemné.

   Post a Reply
 9. Zdravim, nahodou som objavila vas clanok. Kedze je pokrocila hodina a ja som prave v rohu kupelne objavila nieco, co vyzera ako plesen – z ktoreho sa rinulo par desiatok pavukov. Celkom som sa zlakla, ale skor ma teda zaujima, ako sa toho zbavit, manzel chcel hniezdo? zobrat do ruk a vyhodit. Kazdopadne, co s tym teraz? v byte budem mat mnoho pavukov, a ako teda na to hniezdo, alebo ako to nazvat. Vedeli by ste mi poradit? dakujem.

  Post a Reply
  • Dobrý, jedná sa pravdepodobne o kokón s vajíčkami. Stačí vystriekať biolitom:-)

   Post a Reply

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *